Published on www.brezen.cz (http://brezen.czi.cz)

Pohádkovou Noc s Andersenem si vychutnalo přes 27 tisíc účastníků

By bmi
Vytvořeno 2008-04-05 15:14

 
Rekordních více než 22 tisíc dětských a 5 tisíc dospělých účastníků strávilo v pátek 28. března na 664 místech ve čtyřech zemích osmou Noc s Andersenem, již tradiční knihovnickou tečku za Březnem - měsícem internetu. Hanka Hanáčková a Mirka Čápová z Knihovny B.B.Buchlovana v Uherském Hradišti, které tuto unikátní akci na podporu dětského čtenářství před lety vymyslely, po přečtení 6800 e-mailových zpráv sestavily souhrnnou zprávu o tom, co vše se během Noci s Andersenem odehrálo.

 
A příští rok se sejdem zas, až nastane pohádkový čas!!!
 
Osmá společná pohádková Noc s Andersenem rozestlala dětem spacáky v 664 řádně evidovaných spacích a čtecích místech střední Evropy. S pohádkami se nocovalo v knihovnách veřejných, soukromých i školních, ve školách mateřských i základních, školních družinách, středních školách i gymnáziích, v občanských sdruženích, dětských domovech, muzeích, klubech, centrech pro matku a dítě… (možná i vás zajímá, kde letos nocovali poprvé… tak například ZŠ a MŠ Oty Pavla v Buštěhradě, Biskupské gymnázium Skuteč, Klub studentů, rodičů a přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově, Centrum pro matku a dítě v Blansku. Mezi zajímavá spací místa řadíme Salesiánský klub mládeže Jiříkov, Sbor dobrovolných hasičů Český Dub, Občanské sdružení Pohoda Nový Jáchymov, třídu Sluníček MŠ Poběžovice, Střední školu obchodu a služeb Tábor…).
 
Po přečtení a sečtení 6.800 zpráv a zpráviček jsme do „nočních“ tabulek zaznamenali minimální účast 22.046 dětí a 5.027 dospělých, což sečteno a podtrženo dává 27.073 účastníků, kteří na vlastní kůži zažili kouzlo společného pohádkového večera. Bylo umocněno tím, že jsme o sobě vzájemně věděli, spojovala nás elektronická konference Andersen i noční chat dětí, kde už ve čtvrtek proběhla zpráva o pohádkovém nocování třídy maturantů ze Skutče J. 12 míst z provozních i osobních důvodů nocovalo dříve či později, přesto i sem pohádky přinesly kouzlo Noci s Andersenem. Máme zprávy, že letos na mnoha místech zahajovali poprvé speciálně zkomponovanou znělkou pro Noc s Andersenem turnovského studenta Martina Hyblera.
 
Společné soutěže nocujícím dětem připravila nakladatelství Fragment, ComputerPress a nakladatelství Albatros. I letos se společně virtuálně minimálně ve 384 místech četly kapitolky z knih Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky, do společného čtení se krom českých dětí zapojili i ve slovinské Radovljici, tam ovšem nevyšel Radovan, ale četli si z knížky Tatínku, ta se ti povedla (Očka, ta je bila pa res prima). Zatímco výsledky soutěží v nakladatelstvích už známe, tajuplný Čtisibrýl Ušatý z Národní knihovny výherce noční soutěže a správnou odpověď zatím ještě neodtajnil…
 
Také anketa SUK-Čteme všichni a Cena nočních spáčů bude vyhlášena až ve středu 9.dubna 2008. Letos jsme zaznamenali úctyhodný zájem slovenských knihoven a škol, pro ně připravilo společnou soutěž a knižní dary nakladatelství Slovart. Do mediální kampaně se zapojil Slovenský rozhlas - Rádio Slovensko a Regina a po celý den a noc vysílali speciální andersenovské vstupy s reportážemi i četbou a dramatizací slovenských pohádek, jak píší: „od rána 28.3.2008 a hlavne večer, počúvali s deťmi živé reportáže z knižníc, interaktívne sa zapájali do vysielania a počúvali rozprávky, ktoré zneli až do rána 29.3.! Naša premiéra na éteri dopadla výborne, a už teraz sa tešíme na reprízu o rok!“ Zároveň zde spojili veliké oslavy narození obou pohádkářů - Pavla Dobšinského a Hanse Christiana Andersena. A to nejenom na Slovensku, Dobšinského oslavovali také například ve Vyšším Brodě v Čechách.
 
V naší evidenci počítáme, že minimálně 297x dorazil v noci za dětmi samotný Andersen, mnohdy v krásných kostýmech, nejoriginálnější příjezd hlásí Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Śremie – „atrakcją wieczoru była wizyta Andersena, który przyjechał do nas na ... motocyklu... zn. Yamaha”. Z Hradce Králové-Kuklen hlásí: „Navštívil nás samotný H.Ch.Andersen, který děti dánsky pozdravil a děti se mohly dotazovat. Žel dotazy dětí se zvrhly ve zvědavost, proč má botasky a vypadá jako Severus Snape...”
 
V polských Myslowicach zpívaly děti „piosenke do slów Wandy Chotomskiej Dzień dobry Panie Andersenie,” a jak píší: „spiewaliśmy solenizantovi (oslavenci) „Sto lat” a on zaprosil dzieci na tort urodzinowy...” V Pohořelicích děti Andersen pozval do městského parku, kde čekaly pohádkové bytosti Ariela, Císař, nové šaty. A Sněhová královna dorazila nejen do Wroclawi...  
 
Noc s Andersenem, den s Komenským hlásí Praha-ZŠ Brána jazyků, kde vznikla také společná báseň Kdybych dnes potkal Ámose... „A byl smích a nebyl pláč, spokojen je Josefáč (Jodsefův Důl u Jablonce nad Nisou). Knížky byly otevřené, díky, pane Andersene!” V ZŠ Roztoky u Rakovníka kromě narozenin Andersena oslavili také narozeniny paní učitelky Soni a vypustili do vzduchu 62 balónků.
 
Minimálně 314 knihoven a škol v programu připomnělo letošní výročí spisovatele Karla Čapka, četly a dramatizovaly se nejenom jeho pohádky, do knihoven a škol přišli např. rusalky se zlomenou nožkou, pavlovický vodník, hejkal, kouzelník Magiáš, loupežníci vedení krvavým Čepelkou v Úpici, nepočítaně pošťák Kolbaba a poštovní skřítkové. V Kostelci nad Černými lesy se více než 30 vodníků rozehřálo čtením Vodnické pohádky a následně byli na exkurzi po vodních zdrojích, v ZŠ Bohuslavice měli vodnický bál...V Chodově byl na návštěvě samotný Lotrando, kterého přišla zatknout policie, ale slíbil, že se polepší a tak jej pustili… zatímco v Olomouci na pobočce A.Šprince působil Lotrando coby počítačový správce sítě…
 
Na mnoha místech se četla Pohádka ptačí (2.dubna slavíme také Den ptactva J), v Kardašově Řečici vyráběli dokonce hnízdo pro vrabce Pepíka, vyplňovali ptačí kvíz, hledali kočičí otázky a do poštovních schránek vhazovali pohledy Noci s Andersenem. V Jičíně ptačí pohádku přečetl sám Jirka Holub…
 
Četba knih o Dášeňce evokovala návštěvy živých pejsků a ukázky canisterapie či dogtrekingu (Luhačovice, Duchcov, Staré Město, Rájec-Jestřebí, Chrudim…). Plyšové pejsánky a kočičky nelze spočíst, nestačí na to tabulky… např. „v OS Jordánek z Lovčic s dětmi spalo hodně plyšových pejsků, protože Karel Čapek měl pejsky rád…“ píše Denisa. Nejen v Rožnově pod Radhoštěm byli u veterinářky, na mnoha místech tančila princezna solimánská (Bruntál, Rožnov, …). Pohádky dobříšským dětem četla ve Strži samotná Olga Scheinpflugová, v Litvínově zase mezi účastníky zaznamenali chlapce jménem Karel Čapek.
 
Mezi návštěvy vzácné a nejvzácnější letos započítáváme minimálně 214x návštěvu starostů, místostarostů, primátorů, poslanců... (za všechny jmenujme senátorku Alenu Gajdůškovou ve Zlíně a poslance Vladimíra Koníčka v Boršicích, ve slovenské Seni se setkali starostové hned 4 okolních obcí).
 
Za dětmi přišla řada spisovatelů, např. Anton Pajonk (Čadca), Josef Lukášek a Jiří Frýzek (Rychnov nad Kněžnou), Adolf Dudek (Javorník a Žulová), Gabriela Kopcová (Třebíč), Jiří Němeček (Doksy), Ivan Křemeček (Ořechov), Olga Černá (Nadějkov), Lenka Lanczová (Slavonice), Jiří Václavík (Častolovice), Bohumila Sarnová (Jihlava), Zoltán Egry (Kremnica)... Tichou vzpomínku věnovaly trenčínské děti pohádkáři panu Pavlendovi...
 
Pohádky dětem četla řada herců, například ze Středočeského divadla Jaroslav Slánský, Martin Dejdar v ZŠ Brána jazyků v Praze, Jan Novák v Poděbradech, režisér Jakub Maceček (Uherské Hradiště), režisér Bogdan Wachala a heraldik Tadeusz Grajpel (polský Imielin), autoři Michaela Čermáková, Tomáš Šmejkal (Plzeň) a Jiří Dvořák (Praha-Vinoř) ve slovenské Handlové četl pohádky redaktor místní televize, polský autor knih pro děti Marcin Palasz (Lubin, PL) si dopisoval přes internet s dětmi v knihovně... Pohádky četla celá řada ředitelů škol či knihoven, za všechny jmenujme ředitelku Knihovny J.Mahena Libuši Nivnickou , která četla na ZŠ Arménská v Brně, sokolovským dětem četl ředitel školy a došlo i na letadélko Káně. Dětem zazpívali Kristýna Peterková a Kája Mařík v Sedlčanech a Jan Nedvěd mladší v Jílovém u Prahy. A jak píše knihovna Štěpánkovice: „Hodně jsme se smáli, hodně jsme se báli a všechno jsme si pořádně užili. Při vyvolávání duchů nás navštívili hned dva – pan starosta a místostarosta... bylo to fakt super!!!”
 
A co se v letošním ročníku dělo?
 
Abychom byli styloví, hned na začátku uvádíme ve výčtu her Dášeňčin pětiboj síly a obratnosti, v Lačnově se učili štěkat psí písničku, hrál se Čapkův Milionář i Lotrandův kvíz, jak o tom psali články do Novin Sultána Solimána v ZŠ Hnátnice, v Prosetíně se chystají vydat zpravodaj Noci s Andersenem, v Litomyšli vyšly noviny Andersenoviny vytvořené dětmi, v Plzni-Doubravce vznikly v NsA noviny Doubravský Dračí Drb.
 
Konaly se pohádkové plesy, pyžamové párty, noční módní přehlídky, reje pohádkových masek (Dolní Bojanovice), večerní ples víl a škriatkov v Kežmaroku a Železnici, karaoke, diskotéky, dále zaznamenáváme pohádkový A-Z kvíz, opravdickou romskou svatbu v Popradu, turnaj v kulečníku, fotbálku a metané v Humpolci, zápas rodičů a dětí ve florbalu v Poříčí nad Sázavou, stínové divadlo v Humenném, nepočítaně soutěží X faktor a Kufr– například v Nové Bystřici, v Chebu, stezky odvahy – nejen v Milevsku prošli hřbitovem, na stezce po stopách pramenů a pramínků byly děti v Praze-Zbraslavi, noční prohlídky hradů a zámků, např. v Blansku, na náchodském zámku čekala na děti černá paní, bílá paní zase úřadovala na věži ve Vimperku. V Moravském Krumlově bílá paní bděla s dětmi až do rána, zato Bílá paní kostomlatská „popcorn chroupe, a přitom mlaská” a v Železnici se procházela po pavlači...
 
Va Valašských Kloboukách kromě soutěže o nejtěžší knihu měřili také výšku všech nocležníků a prohlédli si místní radnici, která pro ně vystavila speciální pamětní listy. Návštěvy kostelů, např. děti v Prievidze navštívily kostel sv.Bartolomeja, půlnoční modlitbou věnovaly vzpomínku na Andersena a zapálily svíčky před knihovnou. Mnohde navštívili věže, např. v Boru vystoupali 117 schodů do věže a rozhlíželi se po osvětleném městě, v Plasech děti společně s hodinářem natáhly věžní hodiny s funkčním, 300 let starým strojkem, v Žatci také podnikli noční výšlap na věž radnice.
 
Českodubské děti byly na noční prohlídce Johanitské komendy, v Netolicích proběhla za účasti rytířů a mnoha občanů středověká poprava, na děti v Horšovském Týně zase čekal minnesengr Filip a šermíři s ohňovou šou, rytíři v historické zbroji dorazili také do Vyškova a Třebíče, výskyt rytířů hlásí také Kedzierzyn-Koźle a v Roztokách u Křivoklátu si poklad odnesli loupeživí rytíři, přepadli starostu a poklad zachránily dvě nejmenší děti. Koncert pro nově pasované čtenáře proběhl v Hazlově, ve Kdyni zase kromě hry na Milionáře přistálo UFO a 3 ufoni...
 
Celkem 312 osob mělo vzácnou příležitost navštívit plzeňské podzemí, soutěže a rébusy rozdával ve Stařechovicích samotný Ječmínek, v Třebechovicích pod Orebem zpívali jarmareční písně, do Harrachova, kde vytvořili leporelo s fotkami dětí, přišel samotný Krakonoš. Detektivní noc s Sherlockem Holmesem, Fantomasem a psem Barkervillským hlásí Královské Poříčí a piráti řádili v ZŠ Hoštejn. Knihy v Braillově písmu četli v Uherském Ostrohu a Boršicích, hmatovky a čmucheso hráli v Praze 7, knihařství zase navštívili v Žamberku. Putování světadíly zaznamenáváme nejen v Uherském Brodě, kongres cestovních kanceláří neznámých zemí registrujeme v Červeném Kostelci, cesta s panem Foggem se konala v Semilech i ve Stříbře. A nejenom v Klatovech byli u hasičů...
 
Nový Bydžov připravil dětem projížďku na ponících. Večerníček navštívil děti v Dolních Počernicích, živý netopýr a hradní paní jsou zaznamenáni ve Vranově nad Topľou a otočit kolem štěstí si mohli spáči ve Františkových Lázních. Na mnoha místech objevili kouzlo starých diaprojektorů a promítaček, minikino měli v Mimoni, Boskovicích...
 
A co se vyrábělo?  V Českých Velenicích zdobili noční košilky, v Lipníku nad Bečvou tvořili loutky a pouštěli bubliny na nádvoří, v Dobré vyráběli mýdlo, na mnoha místech děti malovaly trička (např.hlásí Kostomlaty, slovenské Valaliky, ...) polštářky, kameny (Kdyně, Dunajská Streda) či pohlednice. Králické děti zdobily třípatrový polystyrénový dort o průměru 1 metr! V Týništi nad Orlicí druháčci poprvé v životě psali opravdické dopisy a dalo jim to zabrat! V Moravské Třebové vyráběli originální dopisní papír.
 
A v Albrechticích u Českého Těšína zažili simulovaný požár... V Rovensku u Zábřehu na Moravě se podařilo na MěÚ spustit alarm, následně nešel elektrický proud a hned první hra byla díky tomu náramně vzrušující! Slovenské Gbely zase hlásí příchod neznámých vandalů, kteří vylezli na střechu a organizátoři museli přivolat policii.V Domažlicích nepustila maminka jednoho chlapečka na Noc s Andersenem, protože dostal ve škole pětku... druhý, aby mohl jít, pětku zatajil...
 
„Půlnoční stezka odvahy byla i pro nás, protože tolik psů jsem nikdy v noci nepotkala!” píše knihovna Moravany. Naše akce k podpoře čtení a čtenářství se koná v noci, což přímo svádí k zapálení svíček, rozsvícení baterek či lampiónků a uspořání nočního pochodu městem či vesnicí. Napočítali jsme jich letos 65!!! Za všechny jmenujme několik set rozzářených očí a světýlek v Rokycanech, průvod malou obcí Výčapy, kde s dětmi chodila v průvodu Smrtka a děti se jí vůbec nebály, v Považské Bystrici děti při průvodu městem rozdávaly rodičům poselstvo: „Ocko, mama, poď sa hrať! Poď sa s knižkou zabávať! Taká pekná rozprávočka rýchlo uspí moje očka!”
 
„Vidím, že bysme mali chodiť do knižnice viac. Mali bysme si prečítať všetky ľudové rozprávky, keď sú také pekné,” řekla holčička z Prešova, kde zabili 10 trojhlavých draků a protancovali 86 párů topánok. Z Huntířova píší: „Máme skvělou knihovnici Marušku a ani jsme o tom nevěděli jaká je fajn. Určitě získala hodně nových čtenářů.”
 
Rekordy
 
Do výčtu všech kuriozit zaznamenáváme 2,5letého účastníka v Sepekově, 3letého chlapečka ve Vracově či Stráži pod Ralskem a 3letou holčičku v Prešově, děťátko staré 1 a třičtvrtě roku v Mateřském centru Máj České Budějovice a započítáváme účast také několika tatínků i miminek na cestě. Nejstarší 82letá čtenářka četla pohádky v Moravanech, pohádkový dědeček a babička jsou započítáni z Domova v Sedlčanech.
 
Nejvíce registračních míst, a to 39 knihoven či škol, hlásí Praha, 11 Ostrava, 5 Hradec Králové a Uherské Hradiště, po čtyřech Olomouc, Brno, Turnov a Rokycany… Na Slovensku jsou rekordmany Trenčín a Banská Bystrica se 3 spacími místy.
 
Na 664 místech nocovalo celkem více než  27.000 dětí, od 5 dětí v Malé Morávce, v ZŠ Dolany spala celá škola = 9 dětí až po několik stovek ve velkých školách či městech, v Turnově hlásí účast 186 dětí Čertologického kongresu, více než 300 hlásí Rokycany. Všichni si pohádkové dobrodružství s knížkou užili!
A co se snědlo a vypilo?
 
Například 30 litrů jahodového čaje a 175 chlebíčků v Domažlicích, jednohubky v Nymburce, 60 Pepů a 60 Lučin v Sedlčanech, dort pejska a kočičky v Ostravě i Nové Včelnici a na spoustě dalších míst, opékaly se špekáčky ve Valašské Bystřici, Kdyni, Znojmě, Načeraticích…
 
Rýži hůlkami jedli v České Skalici, na mnoha místech byla pizza, špagety, brambory ve slupce, chléb se salámem, chlieb s masťou (sádlem), zmrzlinové poháry hlásí Ratiboř, koláče, buchty, koblížková snídaně –Humpolec, v Netolicích a Boršicích měli čerstvé rohlíčky z pekárny, kde děti viděly, jak se „šúlajú rohlíky a kyne chleba.“
 
Bábovky daroval dětem místní úřad Praha-Petrovice, ředitelská snídaně čekala na děti v ZŠ Zlín, ve Slovinsku zase měli připravenu dánskou snídani…V Katovicích měli Čapkovy ňamky, v Ořechově u Polešovic vtipnou kaši, čaj ze samovaru a pirožky v Mokré-Horákově, výborné řízečky k večeři v Praze 9, kde uklizečky vyrobily výborné pomazánky…
 
Sýrovou a paštikovou večeři a velitelský guláš snědli hasiči v Českém Dubu. Zejména bábovek bylo jako máku, píší z Kounic, v jedné z nich byla skryta kouzelná fazole. A několikrát byl použit také ubrousek-prostři se! ZŠ Ratiboř píše: „kuchtili jsme s mlékem a banány a zajídali větrníčky, jak nezdravé a dobré!“
 
Družební návštěvy proběhly v mnoha knihovnách a školách, například slovenskou Čadcu navštívili hosté z Polska, do Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově zavítali členové Evropské dobrovolné služby z Německa a Itálie. Český Těšín zahajoval nocování v polském Cieszynie pozdravem „Ať žije Shengen!“ – vždyť mohli volně přejít hranice.
Do českého Javorníku přijeli z polského Paczkowa, v Mokré-Horákov nocovalo 6 dětí a 1 dospělý z Městské knihovny v Modřicích s mezinárodním programem, který připravilo Ruské osvětové a kulturní centrum na Moravě. S pohádkami Pavla Dobšinského usínaly děti ve Vyšším Brodě v Čechách.
 
V základní škole Brána jazyků v Praze se pohádkové Noci s Andersenem účastnili také francouzští korespondenti, četba pohádek ve francouzštině proběhla také v knihovně v Kohoutově, v Dunajské Stredě pracovaly dvě národnostní skupiny dětí a pohádky se zde četly i v maďarštině. Kamenice nad Lipou hlásí hosty ze spřátelené knihovny v Nové Včelnici, ve Skuhrově, jak píší, došlo ke zlepšení vztahů s místní knihovnou, děti ze Skorošic navštívily knihovnu v Žulové. Do Babic u Uherského Hradiště přijely nocovat a navázat družbu děti z Babic u Šternberka.
 
Zaznamenáváme účast i několika handicapovaných dětí (Chotýšany, Babice, …), pražské Informační centrum o hluchotě hlásí účast 9 neslyšících, nedoslýchavých i slyšících dětí, které šly hledat v doprovodu průvodkyně – černé kočky - poklad do Národní knihovny. Tam byl díky paní Zlatě Houškové připraven program, který byl nesmírně dobrodružný – setkání s tajemným knězem, návštěva haly služeb, kde si děti zkusily objednat knihu a vyzvedly si ji ve Všeobecné studovně, prohlídka nádvoří s kašnou a závěrečný výstup na věž Klementina s krásným výhledem na noční Prahu.
 
Opět s námi nocovaly i děti v dětských domovech (Plumlov, Uherský Ostroh)…
I letos proběhla jednonoční sbírka na dětský hospic v Malejovicích, děti vybraly více než 15.000,- Kč a rády vyřizujeme: „Vzkažte prosím do Klíčku, že máme plnou kasičku!“
 
Náš virtuální pohádkový les se rozrostl o 227 nově zasazených pohádkových stromů, stromků či keříčků, například v Rudolci vysadili Čapkovu lípu, knihovna Karlík zasadila smrk stříbrný, v Petrovicích u Karviné poroste strom Frňákovník (třešeň burlat). Vrbu pro vodníka vysadli v Kostelci nad Černými lesy, pohádkovník buxus v Šumperku děti pokřtily na Zlatý strom. ZŠ Žaškov hlásí „rozprávkovník plný detských želaní,“ nejen z polského Chorzowa hlásí: „posadziliśmy baśniowe drzewko“… V Nadějkově vedle pohádkovníku zasadili také strom mimozemšťanovník – je to tyč s balónky J.
 
Za všechny stromečky, penízky na hospic, za všechny pohádky, písničky, pohádkové převleky a kostýmy, za přečtené i zdramatizované pohádky, soutěže, výšlapy, lampioňáky, upečené buchty, za všechny vaše zprávičky i básničky, za to že jste ochotni udělat si sami ze sebe legraci a věnovat celou bláznivou noční směnu dětem vám ze srdce a upřímně DĚKUJEME!!!
 
Děkujeme také všem, kteří nás v letošním ročníku podpořili – firmě ComputerPress , nakladatelstvím Mladá fronta, Albatros, Fragment, Slovart!!!! Velké díky patří také firmě 3M - bez ní a bez SKIPu a na Slovensku SSK by nemohly být vytištěny a rozeslány pohádkové pohlednice!!!! Díky patří také malíři Jiřímu Votrubovi, spisovatelce Martině Drijverové a dětem z olomoucké pobočky. Díky za nezištnou pomoc s nočním chatem letí do firmy SecureNet, speciálně pánům Vojtěchu Laifrovi a Dušanu Jiráskovi! Velké díky patří Ministerstvu kultury ČR, SKIP, BMI, SSK a také sedmé velmoci – děkujeme za váš zájem a pomoc při propagaci celé akce, bez vás by nebylo více než 27.000 dětí a dospělých v obraze.

… Posledním zaregistrovaným 664. místem je Toužim na Karlovarsku. Píší, „že strávili krásnou noc plnou pohádek a taky strašidel. Byla letos první, ale určitě za rok bude znovu!!! P.S.: Dneska jsme od vás dostali spoustu krásných dárečků, těší nás, že s námi někde počítají... Nebylo to nic světoborného, nepřijela televize ani novináři či celebrity, a přesto si troufám tvrdit, že aspoň kousíček čtenářského zážitku v dětech zůstane. Příští rok do toho určitě půjdem znovu!“
 
A za všechny ještě citujeme školní knihovnu Český Krumlov: „Děkujeme za skvělý nápad! To by bylo, abychom děti nenaučili číst a mít rádi knížky! Čtení nazdar!“
 
Což podepisujeme i my, Hana a Mirka, knihovnice z Uherského Hradiště
 
 
 
Noc s Andersenem 2008
Cítíš to taky? Po špičkách
už nuda leze přes tvůj práh.
Pročpak s ní doma  sedíš sám?
Vezmi si polštář a pojď k nám!

Tady je totiž veselo.
Nám by se jinam nechtělo!
Že nevíš, kudy vede cesta?
Vždyť je to lehké: vprostřed města
 
a blizoučko snad odevšad
je kouzelný dům, skoro hrad,
v něm plno knih a plno dětí -
KNIHOVNA!!! To přece dneska letí!
 
A všechny cesty sem k nám vedou.
Jestli se bojíš, půjdem s Tebou.
Co se tu dneska bude dít?
Jen se nech pěkně překvapit.
 
Nudit se ale nebudeš.
Najdeš tu všechno, co jen chceš.
Budem si hrát a číst a zpívat,
soutěžit... jen NE nudou zívat.

Protože dnešní skvělá noc,
ta bude zkrátka jako sen.
To pro nás jí kouzelnou moc
dal Hans Christian Andersen.

Vaše Zlata

(Zlata Houšková, Národní knihovna ČR Praha, 28.3.2008)

 


Source URL:
http://brezen.czi.cz/cs/pohadkovou_noc_s_andersenem_si_vychutnalo_pres_27_000_ucastniku