Díky internetu našla ztracené sourozence

Nebýt internetu a testů DNA, dodnes by Marie Bednářová nevěděla, že v USA žije pět jejích sourozenců, o jejichž existenci neměla celý život tušení. Příběh, který o jejich hledání sepsala, získal první cenu v literární soutěži Internet a můj handicap. Protože kvůli špatnému zdravotnímu stavu způsobenému roztroušenou sklerózou nemohla cenu převzít v Kongresovém centru Praha na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, kde byly 14. března vyhlášeny výsledky soutěže, byla jí dnes předána osobně v domě s pečovatelskou službou v Praze – Horních Počernicích, kde po návratu z nemocnice pobývá. Mobilní telefon jí věnovala společnost Telefónica O2 Czech Republic, která podporuje občany se zdravotním znevýhodněním.

 
„Naše společnost se dlouhodobě snaží nabídnout všem zákazníkům ty nejlepší produkty a služby z oblasti telekomunikací a IT. Veškeré nabídky se snažíme maximálně přizpůsobit potřebám a požadavkům všech našich zákazníků. Osoby se specifickými potřebami jako jsou například senioři  či lidé se zdravotním handicapem jsou speciální cílovou skupinou, které se věnujeme v rámci naší strategie společensky odpovědné firmy.  Z tohoto důvodu jsme s potěšením podpořili tuto aktivitu BMI sdružení,“ říká manažerka pro společenskou odpovědnost Veronika Řečníková.
 
Vítězku soutěže potěšila i výpravná publikace 1000 divů přírody z vydavatelství Reader´s Digest Výběr, které věnovalo své produkty i dalším účastníkům literární soutěže. Do 5. ročníku, který tradičně vyhlásila sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO, došlo letos 30 příspěvků. Byly od lidí, které úraz či nemoc odsoudily k pobytu na vozíku, od neslyšících, nevidomých i hluchoslepých osob i lidí s dalšími druhy zdravotního postižení. Na konkrétních lidských osudech dokumentují, jak právě internet jejich autorům umožňuje, aby se vyrovnali se svým handicapem, nerezignovali a využili svých schopností a prožívali svůj život naplno, nakolik jim to zdravotní stav dovoluje.
 
Například Monika Henčlová popsala, jak se jí podařilo během tří měsíců prodat byt, kam se s vozíkem nemohla dostat, a koupit větší, bezbariérový, přičemž veškerou komunikaci s úřady, realitní kanceláří, právníky i hypoteční bankou zvládla přes internet. Ale nejen to, sama pro sebe si řekla, že když se to vše podaří za tři měsíce, které zbývaly do nastěhování, adoptuje s manželem na dálku dítě v Africe. A tak Yvonne Adhiamo v Keni může už třetím rokem chodit do školy a tím možná změní svůj osud; a Henčlovi veškeré informace o ní získávají – jak jinak – opět prostřednictvím internetu.
 
Ivetě Kollertové pomohl internet v boji s rakovinou natolik, že díky novým přátelům, jejich zájmu    a pomoci po dlouhých pěti letech nespočetných mailů, hovorů, dojednané hospitalizaci a operaci se pevně zavřené dveře rozletěly dokořán a ona, na svém novém vymodleném a přáteli dojednaném vozíku, mohla konečně do těch míst, o kterých pouze tajně snila. Bez internetových posluchačů, přátel by dodnes ležela na polohovací posteli, s polorozpadlým tělem, v plenách a dívala by se na jednu puklinu vlevo, na malou hvězdičku, která jí občas zablikala vstříc její samotě. Její soutěžní příspěvek získal zvláštní cenu redakce časopisu Můžeš.
 
Leoš Lacina po skoku do vody, který mu přinesl úraz krční páteře, dva roky se nemohl samostatně ani najíst, ani ovládat notebook nebo číst knížky. Nevzdal to však, horní končetiny se mu podařilo vytrvalou rehabilitací částečně obnovit tak, že může psát na počítači malíkovou hranou, klouby, prstem – jak to jen jde. Manželství to obtížné období nevydrželo, ale dnes mu pomáhá v jeho těžké životní situaci spolu s rodiči přítelkyně z internetu. Začal dokonce učit na počítači především děti, později ženy na mateřské, podnikatele a ostatní, co měli zájem. Největší zájem je o znalost Office    a internetu.
 
Dagmar Proškové umožnil internet, aby se nesmířila s kombinovaným handicapem, jímž je hluchoslepota, a našla si administrativní práci, kterou může vykonávat z domova.  Všech 30 příspěvků z literární soutěže Internet a můj handicap najdou zájemci na www.helpnet.cz/inspo, kde jsou zveřejněny také soutěžní práce z předcházejících čtyř ročníků.