Internet jim dává svobodu i respekt

Jak mi internet přinesl respekt se jmenuje povídka nevidomého Zdeňka Rybáka, se kterou zvítězil v literární soutěže Internet a můj handicap. Získal za ni USB modem s dvouletým bezplatným připojením k internetu a mobilní telefon od společnosti Telefónica O2. Do 6. ročníku soutěže došlo jejím organizátorům z občanských sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO rekordních 53 příspěvků od autorů s nejrůznějším zdravotním postižením.

V předešlých pěti ročnících byla soutěž zaměřena jen na internet, nyní zůstal sice její tradiční název, ale téma soutěže se rozšířilo o to, jak pomáhá lidem se zdravotním handicapem i telefon, nejen internet. Porota hodnotila zajímavost příběhu i jeho literární zpracování. Z většiny příspěvků vyplývá, že internet i telefon jsou pro lidi s často velmi těžkým postižením neocenitelným nástrojem, který jim umožňuje zůstat v kontaktu se společností, vést relativně samostatný život. Pomáhá jim i lépe se psychicky vyrovnat s handicapem.
Výsledky 6. ročníku literární soutěže byly vyhlášeny v sobotu 13. března na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami v Kongresovém centru Praha. Vítězové, pokud jim zdravotní stav dovolil se konference zúčastnit, si odvezli velmi hodnotné ceny.
Jan Harapát získal za druhé místo 10 000 korun od Poštovní spořitelny. Ve svém příběhu popsal, jak ve svých patnácti letech, když dokončoval základní školu, prostřednictvím internetu zareagoval na dotazník, v němž se měla veřejnost vyjádřit k chystaným úpravách centrálního prostranství. Napsal, že je mu úplně jedno, zda na prostranství budou lavičky či socha, strom nebo cokoliv jiného, on se tam prostě přes ty hrozné obrubníky stejně nikdy nedostane, protože po dětské mozkové obrně je odkázán při pohybu venku na tříkolku.
Úřad městské části Praha 12 naložil s jeho podnětem příkladně. Zařídil, že jeho požadavky na zřízení dvou bezbariérových přechodů byly urychleně vyslyšeny a jakmile byly přechody dokončeny, Honza šťastně vyjel. Prvně dokázal dojet do školy sám bez pomoci a vrátit se dříve, než matka přišla z práce. Tato situace ovlivnila i směr jeho dalšího studia. V budově základní školy se totiž nachází i soukromá obchodní akademie, jejímž studentem je již druhým rokem. Jezdí denně na tříkolce a užívá si „svých“ přechodů, které vznikly na základě jednoho mailu.
Užitečné ceny získali také další v pořadí. USB modem s dvouletým bezplatným připojením k internetu ocení Marta Bednářová i autor s pseudonymem Vidurius, kteří se podělili o třetí místo. Oba jsou zvyklí zařizovat si přes internet všechno, co se dá, neboť na vozíku je jejich akční rádius podstatně omezen. Finanční prémie od Poštovní spořitelny se bude hodit určitě matce tří dětí a babičce šesti vnoučat Blance Hylanové, která žije už čtvrt století s roztroušenou sklerózou, stejně jako osmnáctiletému Jiřímu Márovi, který už stihl na vozíku se svým otcem procestovat řadu zemí tří světadílů, o nichž pak píší knihy, natáčejí filmy a pořádají besedy.
Další čtyři soutěžící dostali od společnosti AEC Flash disk s nainstalovaným produktem TrustPort USB Antivirus 2010 s plnou roční licencí a tři od Car Clubu kartu HANDY CARD umožňující po 2 roky čerpat různé výhody. Ceny věnovaly rovněž společnosti AutoCont CZ (USB flash paměti), Generali Pojišťovna (3 větší kolekce dárkových předmětů a 25 kolekcí drobných pozorností) a nakladatelství Portál (20 knih) a Zoner Press (10 výpravných publikací). Dále byly uděleny zvláštní ceny časopisů Můžeš a Vozíčkář. První získal Zdeněk Rybák a druhou Iveta Kollertová.
Všechny soutěžní práce budou zveřejněny na portálu Helpnet.cz (www.helpnet.cz/inspo). Účastníkům soutěže, kteří získali ceny a nemohli se zúčastnit slavnostního vyhlášení výsledků na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha, budou ceny zaslány poštou.